Tıklama Oranı Google Sonuçlarını Etkiler mi?

admin tarafından tarihinde yayınlandı

Merak edilen bir konu tıklama oranları gerçekten google sonuçlarını etkiliyor mu? Mantıksal olarak yaklaştığımız zaman bir site seo yapmak için onlarca backlink , sosyal medya ve diğer yöntemleri kullanabilir. Tıklama işlemleri de aslında önem verilmesi gereken bir seo tekniği ama çoğu kişi bunun farkında bile değil. Hatta bir çok yöntemi bir arada kullanmak gerekiyor. Kullanıcı siteye geldiği zaman eğer siteden çıkıyorsa 2. siteye giriyorsa bu sitede demek ki aradığını bulamamıştır. Google’ın siteden geri çıkan kullanıcıları takip ettiğini şu yazımda anlatmıştım. Hemen çıkma oranını düşürme kodu bu demek oluyor ki browserdaki back tuşuna bir şekilde kullanıcıların ulaşmasını etkileyecek bir değişiklik yaparsak sitede sitemizden daha fazla verim alacağımız aşikardır. Bunun için illa çeşitli kodlar kullanmak zorunda değiliz. Zaten şu anda mobil için sanırım çalışan tam bir kod yok. Tek sayfalı ürün sitelerinde ve masaüstü pclerde çalışabilecek bir mantıkta kod paylaşımını o paylaşım da yapmıştım. İlgi çekici başka bir konuyu kullanıcının gözüne sokup sitede dolaşması ve google a geri dönmesi uzatılabilir. Birçok legal ve illegal yöntem uygulamak mümkün olabilir mesela rakip sitelerin içeriğini bir resim dosyasına gömüp eğer sitenizde kullanıcıya sunarsanız kendi makelenizin altında adam sizin bu yazıyı okuduktan sonra rakip siteye gittiğinde çok fazla sitede kalmayacaktır.

Konumuza dönecek olursak bu gün paylaşılan bir tıklama testini anlatacağım. Elbette bu konuda bende bazı testler yaptım zamanında r10.net üzerinde hala kanıtları mevcut bir konumda. Nakliyat kelimesinde 1 günde 8. sıradan ilk sıraya gelmişti site. Onun dışında yine bir çok kelimede değişik sonuçlar aldık. Her kelimede etki değişebiliyor.

ctr

 

Rand Fishkin bu konuda bir test yapmış ve siteye tıklatarak 1 saatte siteyi 7 den 2 ye getirmişler. Yeni bir test bu bundan öncede buna benzer çok sayıda testi var. Bunun kötü yanı olayı public edip etkisini azaltacak önemler alabilir Google. 4-5 sene önce tıklama olayı çok fayla etki yapıyordu. Google verdiği bilgilere göre tıklama oranını sıralama faktörü olarak kullanmıyoruz diyor ama bu da tabi ki bir yalan. Bunun şu bakımdan önemi var. Tabi ki bizde çeşitli organik hit yazılımları üzerinde hala çalışıyoruz ve pazarlamasını yapmaya çalışıyoruz. İnsanların üzerinde şöyle bir etki var. Bu programlar zararlı mı? Çeşitli seo uzmanlarına göre hiç bir faydası yok. Bir faydası olduğu aşikar fakat kullanacağınız hit programına bağlı bir durum piyasadaki programları kullanırsanız çok verim göremezsiniz. Zararlı mı konusunda mantık yürütürsek zararlı olsa üstümüzdeki siteye hit gönder düşürürdük gene fayda ederdik. Eğer bir şey seo da zararlıysa o faydalıda olabilir.

 

 

Kategoriler: Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir